V sobotu 20. června před 6. hodinou ranní máváme z autobusu na naše blízké a uháníme směr Rosolina Mare v Itálii, kde máme zajištěno ubytování v kompletně vybavených apartmánech. Budeme si vařit? U některých zvítězí touha ochutnat pravou italskou pizzu, věhlasné těstoviny a další dobroty italské kuchyně. Během cesty pozorujeme nádhernou rakouskou krajinu a po 16. hodině vjíždíme do Itálie. Vítá nás sluníčko a teplo. Naštěstí krásné počasí nás bude provázet po celý pobyt. Doma jsme zanechali déšť, zimu a mraky.


A večer jsme konečně v cíli. Z autobusu vybalujeme obří kufry (jak nám bylo řečeno panem řidičem) a rychle je vybalujeme a hurá do sluncem vyhřátého městečka. Ráno nás čeká odjezd do Padovy a Vicenzy. Bazilika Antonína Paduánského , Giottovy fresky, vila Rotonda, to jsou jen malé ochutnávky z prvního dne našeho programu. Fotíme, nadšeně běháme po městech, občas uhasíme žízeň, ochutnáváme pravou italskou zmrzlinu a pochopitelně nevynecháme ani skvělou italskou kávu.
Další den míříme do Modeny do muzea Enza Ferrari. Krásný design, červená barva a vzpínající se kůň, jsou typické znaky závodních automobilů Ferrari. Ale málokdo ví, že budova, ve které je muzeum Ferrari, je dílem českého architekta Jana Kaplického. Obdiv si zaslouží i románská trojlodní bazilika a její šikmá zvonice v Modeně. Ostatně nejslavnější je šikmá věž v Pise, ale až tam jet nemusíte. Šikmé věže najdete v Itálii téměř všude.
Nevynecháme ani město milenců a historických památek, Veronu. Projdeme římskou arénu, římským mostem, vítězným obloukem s původní římskou dlažbou. Vidíme balkón, pod kterým stával Romeo, osaháme si sochu (přesněji vyleštěné ňadro) Julie a prohlédneme si nejkrásnější románský chrám v severní Itálii, baziliku sv. Zena.
Poslední tři dny strávíme v Benátkách. Nahlédneme do výroby skla na ostrově Murano, projdeme krásně barevný ostrov Burano, projedeme se gondolou, vystojíme frontu do chrámu sv. Marka, další frontu před Zvonicí taky úspěšně zdoláme a výtahem vyjedeme na 100 m vysokou věž. Nádherný výhled na Benátky je odměnou za naši trpělivost. Prohlédneme si Dóžecí palác, vidíme největší olejomalbu na světě, projdeme Mostem vzdechů, navštívíme výstavu naivního francouzského malíře H. Rousseau. Obdivujeme díla moderního umění v galerii Peggy Guggenheim. Proplétáme se uličkami, kde nejezdí žádná auta. Místo autobusů a tramvají používáme vodní autobusy, které nás spolehlivě dovezou tam, kam potřebujeme. Spousta lidí a vysoké ceny rovněž charakterizují Benátky.
Poslední večer trávíme na pláži. Brouzdáme se v moři a v našich hlavách se mísí spoustu vzpomínek na krásná historická města s památkami, které jsou na seznamu Světového dědictví UNESCA. V uších zní zpěvná italština. Je čas balit a vydat se domů. V sobotu vyjíždíme po 9. hodině. Je 27. června. Vždyť za chvíli začínají prázdniny.
Arrivederci!

PhDr. Alena Lacinová