Hladnovští studenti v Moskvě

Ráno 16. května 2019 jsme odletěli do Moskvy poznat obrovské město, kde žije 12,5 miliónů obyvatel. Moskva nás mile překvapila. Pocit bezpečí, usměvaví a ochotní lidé, čisté a upravené parky. Dokonalá výkladní skříň Ruska.

Pro pohyb po městě je zdejší metro důležitým dopravním prostředkem. Díky němu jsme Moskvu projeli a mohli ji lépe poznat. A konečně vše umocnilo úžasné a slunečné počasí. Bydleli jsme v Českém domě, kde se o nás skvěle starali. Bohaté a chutné snídaně a na stolech čerstvé květiny. Pokoje moderně vybavené a vstřícný a ochotný personál. Tolik zázemí. Zbytek už byl na nás. Denně jsme nachodili až 22 km. Ale díky tomu jsme toho hodně viděli.
Navštívili jsme Kreml, místo, kde má svou pracovnu prezident Putin. Prohlédli jsme si Car-puška, Car-kolokol, Chrámové náměstí i Státní kremelský palác. Prošli jsme se po Rudém náměstí, vystáli frontu na V. I. Lenina, prošli jsme se po nejluxusnějším obchodním domě v Rusku – GUMu. Viděli jsme Stalinovy mrakodrapy, z nichž je nejpompéznější Lomonosova univerzita. Prohlédli jsme si známý Bunkr 42, který byl vybudován pro Stalina, a mohli jsme sledovat simulovaný výbuch atomové bomby.
Moskva je proslulá svými parky a my jsme se prošli v tom nejnovějším Zaryadye. Navštívili jsme mediální centrum, kde jsme zhlédli krátký film v 4D provedení: Let nad Moskvou. Fantastický zážitek.
Největší pravoslavný chrám na světě, socha Petra Velikého, Novoděvičí klášter se hřbitovem, kde odpočívají političtí velikáni (Chruščov), literární osobnosti (Čechov, Gogol) a mnoho dalších památek jsme nejen viděli, ale také prošli.
Nechyběla Treťjakovská galerie, která shromažďuje největší sbírku ruského výtvarného umění na světě. Obdivovali jsme zejména nádherné krajiny malíře Šiškina. Jeho podání bylo natolik realistické, že jsme měli pocit, že se díváme do skutečného lesa… Poznali jsme stanice velkolepého metra, obdivovali jsme zejména ty starší z 50. let, které patří mezi nejkrásnější. V podvečer jsme se podívali na ruský výstavní areál, který se svými barevnými fontánami a bohatou architekturou patří mezi 50 největších výstavišť na světě. Viděli jsme i televizní věž Ostankino, která je nejvyšší stavbou v Evropě. Prošli jsme se po mnoha moskevských ulicích a bulvárech (Arbat, Tverskaja). Navštívili jsme moderní část Moskva-City, kde vyrostly mrakodrapy, které patří k nejvyšším v Evropě. Moskva je město plné kontrastů. Je moderní, plná neónů, má mnoho nádherných parků, ale také historických pokladů z carské epochy i nedávné sovětské historie. Je zde velké množství kaváren, restaurací s možností se dobře a chutně i levně najíst. Ochutnali jsme boršč, pelmeně, vareniky, bliny, ale i skvělé sladkosti, z nichž nejlepší byl medovník.
A ještě jeden postřeh. Toto město nikdy nespí. Na každém rohu jsme narazili na obchody, kde bylo otevřeno 24 hodin denně. Všichni jsme se shodli na tom, že je to krásné město, kam bychom se rádi ještě vrátili.

 


PhDr. Alena Lacinová